Translate Website

wtorek, 14 czerwca 2011

Syrop z kwiatów czarnego bzu + etykiety

Kwiaty czarnego bzu działają napotnie i moczopędnie, stosowane są przy przeziębieniach i nieżytach górnych dróg oddechowych, maja łagodne działanie przeczyszczające.* Przepis Przepisy
Przepis Przepisy


Składniki:
  • 100 baldachów świeżych kwiatów czarnego bzu,
  • 1 kg cukru,
  • 1 litr wody,
  • 2 cytryny.

Baldachy kwiatów czarnego bzu zbieramy w suchy, słoneczny dzień. Gdy mamy już zebrane baldachy, odrywamy kwiaty od łodygi. Można odcinać nożyczkami, ale z mojej praktyki wynika, że wtedy dłużej ta operacja trwa. Są dwa sposoby dalszego postępowania, każdy z nich prowadzi do tego samego efektu.

I Sposób Zalewamy kwiaty ciepłą, przegotowana wodą. Na drugi dzień przelewamy wodę z kwiatami przez gazę. Odsączone kwiaty wyrzucamy. Ciecz podgrzewamy i mieszamy z cukrem. Dodajemy wyciśnięty sok z dwóch cytryn. W zależności od tego jak gęsty syrop chcemy uzyskać, podgrzewamy płyn odpowiednio długo, aby odparować nadmiar wody. Gorący syrop rozlewamy do wyparzonych butelek.

II Sposób Rozpuszczamy cukier w wodzie, podgrzewamy - przygotowujemy syrop. Zalewamy ciepłym syropem kwiaty czarnego bzu. Odstawiamy na 24 - 48 godzin. Następnie przelewamy całość płynu z kwiatami przez gazę. Odsączone kwiaty wyrzucamy. Ciecz gotujemy, dodajemy sok wyciśnięty z dwóch cytryn. Gorący syrop rozlewamy do przygotowanych butelek lub podgrzewamy tak długo, aż osiągniemy konsystencję miodu i rozlewamy do słoików.

Poniżej zamieszczam gotowe do wydruku, etykiety na butelki z syropem z kwiatów czarnego bzu.


Kliknij na wybrana etykietę, aby pobrać jej arkusz do wydruku 

* W. Olechowicz-Stępień, E. Lamer-Zarawska: Rośliny lecznicze stosowane u dzieci. PZWL, Warszawa 1989 r.