Translate Website

wtorek, 30 sierpnia 2011

Suszone pomidory z ziołami w oleju

Te pomidorki to pyszna przekąska, dodatek do sałatek, makaronów, pizzy czy pieczeni . I ten cudowny aromatyczny olej ... wzbogaci smak wielu pyszności :-) 
Składniki:
  • 2 - 2,5 kg małych lub średnich pomidorów,
  • 1 l oleju z ryżu (lub z pestek winogron),
  • 1 - 2  główki czosnku,
  • 10 g mieszanki suszonych ziół prowansalskich (skład mieszanki: rozmaryn, bazylia, tymianek, szałwia, mięta pieprzowa, cząber ogrodowy, lebiodka i majeranek).


Do suszenia najlepiej użyć mięsistych pomidorów. W tym roku udało mi się dostać wyjątkowe - małe pomidorki Malinowe. Pomidory dokładnie myjemy, osuszamy i usuwamy szypułki.

Uwaga: Gniazda nasienne pozostawiłam.

Blachę do pieczenia wykładamy papierem do pieczenia. Połówki pomidorów układamy skórką do dołu. Pomidory oprószamy ziołami. Warto wcześniej rozetrzeć zioła w palcach (rozcieranie w moździerzu doprowadzi do zbytniego rozdrobnienia).
Warto zioła dodać do pomidorów na tym etapie, ostatecznie otrzymujemy lepszy smak i aromat. Wstawiamy blachę z pomidorami do piekarnika nagrzanego do temp. około 150 st C. Drzwiczki piekarnika w czasie suszenia pomidorów pozostawiamy uchylone.

Pomidory mają być wysuszone ale elastyczne. Pomidory z ziołami, pokrojone ząbki czosnku - zalewamy ciepłym olejem i gotowe.

Suszone pomidorki w oleju zapakowane do ładnych słoiczków mogą być oryginalnym prezentem dla bliskich.


Poniżej zamieszczam etykiety na słoiki, gotowe do wydruku.Kliknij na wybraną etykietę, aby pobrać jej arkusz do wydruku.